حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

عسل خام، خواص دارویی، درمانی و زیبایی

عسل و خواص درمانی در زیبایی

عسل خام یا انگپین چیست؟

عسل خام یا انگپین مایعی شیرین است، که توسط زنبورها از شهد گلها ساخته می شود. عسل از لحاظ رنگ و شفافیت طبقه بندی می شود، مانند عسل کهربایی طلایی رنگ که اغلب مقداری قیمت بیشتری از انواع تیر طرح خود دارد. عطر و طعم خاص عسل، با توجه به نوع گل هایی که از آن شهد به دست آمده است، متفاوت است.

هر دو نوع عسل خام و پاستوریزه در دسترس همگان است. عسل خام به طور مستقیم از جدا شده و بسته بندی می شود و البته به همان میزان حاوی مقدار کمی مخمر، موم و گرده خواهد بود. این باور وجود دارد که مصرف عسل خام به حساسیت های کمک می کند. عسل پاستوریزه شده گرما داده شده است و ناخالصی های آن گرفته شده است.

عسل خام یا انگپین حاوی مقدار زیادی موادی مانند مونوساکاریدها، فروکتوز و گلوکز حدود ۷۰ الی ۸۰ درصد قند می باشد که شیرینی آن را فراهم می کند. عسل همچنین از ویژگی های ضد عفونی و ضد باکتریائی برخوردار است. علم پزشکی مدرن در صدد است تا از این ماده غذایی در بهبود زخم های مزمن و مبارزه با عفونت استفاده کند.
عسل خام از پنج هزار سال پیش برای امور استفاده می شده است. انگپین می تواند جایگزین قند در وعده های غذایی باشد که یک انتخاب بهتر است. آن را به کودکان زیر یک سال ندهید.

داروی جامع امام رضا(ع) و بیماری های قابل درمان با آن(کلیک کنید)

ویژگی های انگپین

یک قاشق سوپ خوری شامل ۶۴ کالری، ۱۷/۳ گرم قند و عاری از فیبر، چربی و پروتئین است.

استفاده از عسل فراوری شده و و بدون قند می تواند منجر به فواید طولانی مدت شود. عسل خام به اثرات تسکین دهنده مواد آنتی اکسیدان و ضد میکروب شناخته شده است. همچنین عسل خام حاوی مواد معدنی مانند آهن، کلسیم، فسفات، سدیم، کلر، پتاسیم و منیزیوم است.

مشخصات ارائه شده در ادامه بخش سلامت نمناک نشان دهنده مواد تشکیل دهنده عسل است.

۳۸/۲ درصد فروکتوز

۳۱/۳ درصد گلوکز

۷/۱ درصد مالتوز

۱/۳ درصد سرکاری

۱۷/۲ درصد آب

۱/۵ درصد قندهای پیچیده

۰/۲ درصد خاکستر

۳/۲ درصد مواد دیگر

مقدار کمی از حالت اسیدی عسل به ممانعت از رشد باکتری ها کمک می کند در حالیکه اجزای آنتی اکسیدانی آن، رادیکال های آزاد و بیماری های مرتبط با آن را از بین می برد.

ویژگی های فیزیکی عسل خام با توجه به گل ها و آبی که از آن تهیه شده است، متفاوت است.

درمان لکه های قارچی پوست با عسل

تاریخچه

انسان ها از هشت هزار سال پیش شروع به کشت عسل کردند قدیمی ترین عسل به جا مانده در گرجستان کشف شد. عسل خام به طور گسترده در مصر و یونان باستان استفاده می شده است. بعد از طی سال ها جایگاه خود را در طب سنتی چینی و هندی نیز پیدا کرد.

نسخه های عسلی را از اینجا بخوانید

کمک به درمان سرفه و سرماخوردگی

تحقیقات نشان می دهند که عسل خام می تواند یک متوقف کننده خوب و موثر برای سرفه باشد. در یکی از مطالعات یافت شد که می تواند سرفه های شبانگاهی را کاهش داده و خواب کودکان را بهبود بخشد. این مطالعه همچنین عنوان می دارد که حتی می تواند به اندازه ی داروی ضد سرفه دکسترومتورفان موثر باشد. البته قبل از دادن این ماده غذایی به کودکان خود، با پزشک خود مشورت کنید. مخلوطی از آبلیموی گرم با عسل خام می تواند وی را درمان کند همچنین حالت احتقان در گلو را از بین برده و مانع است کم آبی شود. استفاده از آن همچنین می تواند سرما خوردگی را تا دو روز کاهش دهد.

تنظیم فشار خون

در یکی از مطالعات که در سال ۲۰۱۱ منتشر شد، مشخص شد که اثر مفیدی بر روی فشار خون بالا دارد. همچنین در یک آزمایش آثار مطلوبی بر روی موش های آزمایشگاهی که کالری زیادی مصرف کرده بودند، داشت.

التیام سوختگی ها و زخم ها

در زخم ها و به خصوص، استفاده زودهنگام از انگپین می تواند ریسک زخم شدن و تغییر شکل ها را کاهش دهد. در مورد سوختگی های کوچک، می توانید ابتدا بلافاصله با ریختن آب و کاهش دمای آن، مقداری عسل بر روی قسمت آسیب دیده بریزید. همچنین می تواند به درمان زخم معده و زخم های مزمن کمک کند.

بهبود سلامتی قلب

آنتی اکسیدان های موجود در عسل خام به محافظت از قلب کمک می کنند. همچنین می تواند، بی نظمی ها و در هم ریختگی های ناشی از اکسیداسیون که به کلسترول بد خون مربوط است را کاهش دهد. این موضوع به صورت پیش فرض سلامتی قلب را بهبود می بخشد.اخیرا” یافته شد که انگپین شکل موادی که باعث تنگ شدن شریان های قلب می شوند و عامل بروز حمله قلبی هستند را کاهش می دهد. از طرفی پلی فنل موجود در عسل خام می تواند در سلامتی قلب نقش داشته باشد.

از بین بردن ریسک دیابت

دامنه شاخصه قندی برا این ماده غذایی در هر جا بین ۴۵ تا ۶۴ است که یک معیار متعادل است. چنانچه پیش از این هم گفتیم با توجه به مطالعات انجام شده در ایران؛ مصرف آن برای وزن و چربی بدن افراد مبتلا به دیابت، آثار مفیدی دارد. در مطالعه دیگری نشان داده شد که اگر داروهای ضد دیابتی با آن ترکیب شود، آثار مفیدتری بر روی بیماران مبتلا به دیابت خواهد داشت.

درمان دندان درد

در یکی از مجلات بین المللی عنوان شده که می تواند دندان درد را درمان کند. البته علاوه بر آن تحقیقات ثابتی بر روی این ادعا هنوز انجام نشده است لذا درباره این موضوع با دندان پزشک خود صحبت کنید.

کمک به مبارزه با سرطان

ترکیبات فنولیکی موجود در عسل خام ویژگی های ضد سرطانی دارند که می توانند از بسیاری از بیماری های سرطانی، ممانعت کنند. همچنین فعالیت ضد التهابی دارد که آن را بهترین غذا برای ممانعت از سرطان ساخته است. حتی سیستم بدن انسان را تعدیل می کند که این موضوع آن را برای درمان سرطان موثر تر می سازد.

از بین بردن ریفلاکس اسید معده

از آنجاکه عسل خام(انگپین) غنی از مواد آنتی اکسیدان است و از آنجا که می تواند رادیکال های آزاد را از بین ببرد پس می تواند ریفلاکس اسید او را نیز از بین ببرد.(به طوری که رادیکال های آزاد، پوشش سلول های دستگاه گوارشی را از بین می برد). ممکن است برای درمان التهاب مری نیز به کار گرفته شود. ساختارهای آن می توانند به غشای مخاطی مری کمک کنند. همچنین می تواند به تسکین گلودرد نیز کمک کند، که به این منظور آن را با چای گیاهی ترکیب کرده و مصرف می کنند تا آن را بهبود دهد.

دیگر مطلب سایت در خصوص رفلکس معده(ببینید)

درمان مشکلات معده

ویژگی های آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی عسل خام(انگپین) می تواند دامنه گسترده ای از مشکلات معده را درمان کند. شما می توانید عسل و آبلیمو را در آب گرم حل کرده تا تاثیر خوب آن را ببینید. یک قاشق از عسل خام می تواند از تولید بیش از حد گاز معده ممانعت کند. همچنین می تواند آثار زیانبار مایکوتوکسین ( سم تولیدی قارچ ها) را مهار کرده بسلامتی روده را بهبود دهد.

عسل برای درمان آلرژی ها

یک فرضیه می گوید که خوردن عسل خام مانند خوردن گرده های گل است که با این کار حساسیت ناشی از گرده ها را می توان کاهش داد.

عسل برای مقابله با عفونت ها

فعالیت ضد باکتری عسل خام می تواند نقشی در درمان عفونت ها داشته باشد. شرایط زخم های تازه را بهبود می بخشد و خاصیت چسبناکی بالای آن سد مقاومی را در مقابل عفونت ها به وجود می آورد. در حقیقت از دوران باستان از آن برای درمان زخم های عفونی بهره می بردند. این مسئله مهم است که به عنوان مکمل استفاده شود نه به عنوان جایگزین.

استفاده از عسل خام تنها در صورتی مورد ملاحظه است که دیگر فرآیندهای درمانی به شکست انجامیده باشند.

افزایش انرژی

عسل خام خالص حاوی مقدار کمی از آنزیم ها، پروتئین ها، مواد معدنی و آمینو اسید هایی است که در افزایش انرژی بدن می توانند مشارکت داشته باشند. همچنین قند موجود در آن می تواند انرژی بیشتری از قندهای مصنوعی به بدن بدهد.

افزایش ایمنی

عسل خام حاوی متیل گلیوکسال است که مسئول فعالیت ضد باکتری عسل است این ترکیب همچنین می تواند ارتقای ایمنی بدن نقش داشته باشد. از طرفی این ترکیب تولید سیتوکینز (پیام رسان سلول های ایمنی بدن) را تحریک کنند.

درمان ورم لوزه

اطلاعات تحقیقی می گویند که عسل مانوکا می تواند یک درمان امیدوار کننده برای ورم لوزه باشد. که به این علت که محتوای بالای متیل گلیوکسال باکتری استرپتوکوکوس (عامل ورم لوزه) را می کشد. مخلوط آب گرم با انگپین نیز می تواند برای درمان ورم لوزه مفید باشد.

کمک به کم کردن وزن

ترکیب منحصر به فرد قندها در این ماده غذایی می تواند آنرا به یک غذای ایده آل برای کم کردن وزن بدل کند. جایگزین کردن عسل خام با قندهای مصنوعی و خوردن روزانه یک قاشق با یک نوشیدنی داغ می تواند میل شدید به قند را در مغز شما از بین ببرد.

هرچند مطالعات سفت و سخت انجام نشده است اما تحقیقات اولیه نشان می دهد؛ ۱ قاشق سوپخوری عسل دقیقاً قبل از خواب می تواند یک خواب راحت را بهبود دهد، شاید به این علت که گلیکوژن کبد به بالاترین حد خود رسیده است (در این حالت در کبد چربی ها و پروتئین ها به گلوکز تبدیل شده و این فرایند کاملا” شخصی را به خواب وامی دارد)

درمان حالت تهوع

آبلیمو با عسل خام می تواند حالت تهوع را درمان کرده و مانع از استفراغ شود. حتی خوردن یک قاشق سوپخوری از سرکه سیب به همراه انگپین و مخلوط کردن آن با آب سرد قبل از رفتن به رختخواب شرایط حالت تهوع را بهتر می کند.

جهت دیدن دیگر خواص سرکه سیب اینجا کلیک کنید

بهبود سلامتی ناخن ها

هرچند شواهد کافی وجود ندارد، یکی از مطالعات می گوید که شاید بتواند سلامتی ناخن ها را بهبود بخشیده و به درمان قارچ انگشت پا کمک کند.

درمان آسم

عسل می تواند به درمان سرفه کردن و خس خس سینه مربوط به آسم، کمک کند. تجمع خلط در مجاری نای عمده مشکل در آسم است که عسل آنها را از بین می برد.

عسل گون آویشن یه محصول پیشنهادی جهت کمک به درمان آسم هست

از بین بردن اضطراب

انگپین می تواند خواب بهتری را ارتقا دهد، پس می تواند درمان خوبی برای بی خوابی باشد که یکی از علائم اضطراب است. تحقیقات نشان داده اند که خوردن عسل به همراه مقداری آب ولرم قبل از زمان خواب می تواند به از بین بردن اضطراب کمک کند.

رفع اثرات زیانبار دخانیات

یکی از مطالعات دریافته است که مصرف عسل می تواند آسیب های بیضه که ناشی از سیگار کشیدن است را کاهش دهد. همچنین با استرس های ناشی از دخانیات مبارزه می کند. بعضی از کارشناسان می گویند عسل می تواند به خروج از اعتیاد کمک کند، که به تحقیقات بیشتری در این موضوع نیاز است.

فواید برای پوست

به کار بردن عسل خام روی پوست خود به صورت روزانه می تواند فواید بسیار خوبی داشته باشد. استفاده از ماسک آن می تواند به درمان آکنه و نقاط سیاه روی صورت کمک کند. همچنین می تواند مشکلات دیگری مانند پوست خشک را نیز درمان کند.

مبارزه با کنه

عسل خام ناخالصی ها را از منافذ پوست جذب کرده و به مانند یک عامل پاکسازی کننده عمل می کند و از آنجا که یک ضد عفونی کننده طبیعی به شمار می رود می تواند به پوست شما پاکی و التیام دهد. شما می توانید به راحتی یک لایه نازک را روی صورت خود به نحوی که روی گردنتان نچکد. بعد از ۳۰ دقیقه با آب ولرم صورت خود را بشویید.

اطمینان حاصل کنید که تست عسل روی پوست صورت خود را از قبل انجام داده اید چرا که بعضی حساسیت دارند. به این منظور مقدار کمی از آن را به مدت ۳۰ دقیقه روی فک خود چکانده و بعد از آن اگر مشکلی نبود می توانید انجام دهید.

همچنین بسیار مهم است که بدانید اگر آکنه رو صورت شما علت عفونت ناشی از باکتری داشته است آن گاه عسل می تواند آن را درمان کند.

دانستنی ها و نسخه های عسلی را از اینجا بخوانید

کمک به درمان چین و چروک

عسل خام یا انگپین یک روان کننده طبیعی است که می تواند لایه های بالایی پوست را مرطوب کند. این رطوبت اضافی می تواند به بهبود چین و چروک کمک کند. همچنین نقاط خشک، تحریک شده و حساس را می تواند التیام دهد. از طرفی محتوای آنتی اکسیدانی عسل به تأخیر پیری پوست کمک می کند.

برای داشتن یک ماسک ضد پیری عسل طبق آنچه در این بخش می خوانید، می توانید یک قاشق سوپخوری از عسل را با مقادیر مساوی از پاپایا، شیر چرب یا ماست مخلوط کنید. مخلوط حاصل را بر روی صورت خود مالیده و اجازه دهید به مدت ۳۰ دقیقه روی صورت تان باقی بماند، همچنین شما می توانید در حین مالیدن ماست بر روی صورت خود آن را ماساژ دهید که باعث بهبود گردش خون و استحکام پوست می شود. پس ماسک را با آب گرم شسته و صورت خود را با حوله خشک کنید.

همچنین عسل خام پوست را نرم و هیدراته می کند و چین و چروک و فاصله های خطوط را کم می نماید. هر چند ماسک های عسل یک درمان کامل برای چین و چروک نیستند و از طرفی تمامی ماسک ها نمی توانند این کار را انجام دهند. پس این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

محو شدن زخم های آکنه

از آنجا که عسل یک مرطوب کننده طبیعی است. شاید به درمان زخم های آکنه کمک کند. گرچه تحقیق محکمی در این زمینه اثبات نشده است.

نرم کردن لب های خشک

استفاده از عسل خالص بر روی لب ها می تواند به این موضوع کمک کند. فقط مقداری از آن را روی لب هایتان قبل از خوابیدن در شب بمالید. عسل خام به داخل پوست جذب شده و لب ها یتان را نرم می کند. همچنین می تواند اقدامات خوبی را برای لب های ترک خورده انجام دهد. اما قبل از این کارها با پزشک خود مشورت کرده چراکه مالیدن عسل روی لب ها در شب ریسک بوتولیسم را به همراه دارد.

از بین بردن زگیل

عسل مانوکا می تواند بسیار خوب برای این موضوع عمل کند. صرفا” شما باید لایه ضخیمی از عسل را روی زگیل گذاشته و آن را برای ۲۴ ساعت نگه دارید.

کمک به سفید کردن پوست

ممکن است عسل خام(انگپین) به چندین روش به سفید کردن پوست شما کمک کند. عسل در کنار ماست می تواند به خوبی کارگر باشد. یک قاشق سوپ خوری ماست تازه به همراه نصف قاشق سوپ خوری عسل را با هم مخلوط کنید. مخلوط به دست آمده را به مدت ۱۵ دقیقه بر روی پوست خود قرار دهید سپس با آب گرم بشویید و هر روز این ماسک را تکرار کنید.

بهبود رشد مو

هرچند شواهد کمی در این باره موجود است با امتحان کردن آن نیز زیانی وجود ندارد. می توانید عسل خام را با روغن زیتون مخلوط کرده تا از آن برای جلوگیری از ریزش مو و استحکام مو استفاده کنید. به سادگی مقداری از روغن زیتون را گرم کرده و ۲ قاشق سوپخوری عسل به آن اضافه کنید می توانید یک سفیده تخم مرغ نیست به آن اضافه کنید. به خوبی آن را هم زده و به نرمی آن را موهای خیس خود ترکیب کنید. اجازه دهید ۱۵ دقیقه بماند و بعد از آن طبق معمول با شامپو بشویید. همچنین این مخلوط می تواند موهای خشک را نیز بهبود دهد.

از بین بردن شوره سر

عسل خام در این زمینه استفاده بهتری دارد. فقط مقداری از عسل خام(انگپین) را با آب با نسبت نه به یک مخلوط کنید، این لوسیون را بر روی پوست سر خود ماساژ داده و اجازه دهید به مدت ۳ ساعت بر روی سرتان بماند. این کار را هفته ای یک بار تکرار کنید.

پاکسازی پوست سر

یک قاشق سوپخوری عسل خام را با ۳ قاشق سوپخوری آب تصفیه شده ترکیب کنید. موهای تان را خیس کرده و چند قطره از این محلول را بر روی پوست سر خود بچکانید. به خوبی شستشو دهید.

نرم کردن دستان

دستان خشک و خشن مسئله ای بسیار مرسوم است که می تواند با عسل حل شود. عسل خام ویژگی های روان کننده ای دارد که می تواند رطوبت را بیش از حد نیاز نگه داشته تا دستان نرم شوند و همچنین با رادیکال های آزاد مقابله کرده تا از علائم پیری پوست بر روی دستان شما جلوگیری کند. مقدار کمی از آن را بر روی تمامی نقاط دستتان بمالید و ۱۰ الی ۱۵ دقیقه منتظر بمانید. سپس دستانتان را شسته و یک کرم مرطوب کننده بر روی دستانتان بمالید. این کار را روزانه تکرار کنید و از دستان نرم تان لذت ببرید. جایگزین دیگر کردن مخلوط کردن میزان مساوی از عسل خام و گلیسیرین است. این مخلوط را بر روی دستان خود مالیده و صبر کنید تا خشک شود. با آب ولرم آن را شسته و هر روز تکرار کنید.

پرفروشترین و اقتصادی ترین عسل فروشگاه را از این لینک دنبال نمایید

راحت شدن از اگزما

مقدار کافی عسل را با مقدار مساوی از دارچین را مخلوط کرده و استفاده کنید تا از اگزما راحت شوید.
مصرف عسل باعث از بین رفتن باکتری هایی مسبب ایجاد آکنه می شود. مالیدن عسل بر روی زخم، زخم های دیابتی را درمان می کند.

مصرف عسل به صورت موضعی سبب، نرمی پوست، از بین رفتن سلول های مرده پوست،کاهش خط های ایجاد شده روی صورت و برطرف شدن خشکی آرنج و پاشنه پا می شود.

صابون و پن های عسل فروشگاه را از اینجا ببینید

اگر می خواهید موهایتان براق شود و از ایجاد موخوره جلوگیری نمایید حتما” از نرم کننده حاوی عسل خام، استفاده کنید. مصرف عسل سبب تسریع روند سوخت و ساز و کاهش وزن می شود.

برای از بین رفتن ویروس و عفونت های باکتریایی، عسل را با سیر خام، مصرف کنید.

مصرف عسل خام(انگپین) تقویت کننده بینایی و تسکین دهنده گلودرد است و به عنوان شربت سینه نیز مصرف می گردد.

مصرف عسل سبب افزایش انرژی ، برطرف شدن خستگی مفرط و افزایش میزان هوشیاری ذهن می شود.

مصرف عسل خام سیستم ایمنی بدن را تقویت نموده و سبب رسیدن ماده مغذی، ویتامین و آنتی اکسیدان های لازم به بدن می شود.

مصرف عسل جریان خون سازی را بهبود بخشیده و اینگونه از بیماری قلبی و آسیب به رگ ها و به خصوص مویرگ ها جلوگیری می کند .

مصرف عسل خام سبب تنظیم عملکرد روده و درمان قولنج و سندروم بی قراری روده ها می شود .

مصرف عسل سبب تسکین سوختگی ، ضد عفونی شدن زخم ها ، کاهش التهاب و درد و تسریع روند درمان می شود.

مصرف عسل خام سبب کاهش میزان اضطراب شده و مانند مسکن عمل می کند.

اگر انگپین مصرف نمایید آرامش و خواب شما بهبود یافته و میزان PH بدن را قلیایی می کند.

مصرف عسل از شکل گیری تومورهای سرطانی جلوگیری می کند.

مصرف عسل خام سبب کاهش سوء هاضمه و رفلکس اسیدی و درمان زخم های دستگاه گوارش می شود.

آنزیم های طبیعی موجود در عسل سبب بهبود روند هضم غذا می شود.

برای پاکسازی بدن یک لیوان آب ولرم با عسل و آب لیمو را به صورت ناشتا مصرف کنید.

عسل خام خاصیت ضد قارچی دارد و جویدن موم آن، علایم تب یونجه را برطرف می کند.

مصرف عسل سبب برطرف شدن تشنگی و علایم گرمازدگی شده و سبب متوقف شدن سکسکه می گردد.

عسل خام خاصیت ملین دارد و از ابتلا به یبوست جلوگیری می کند.

برای تسکین آسم ، عسل را با فلفل سیاه و زنجبیل به صورت مخلوط مصرف کنید.

برای کنترل فشارخون آب سیر راهمراه با عسل مصرف کنید.

برای بهبود آرتریت، عفونت مثانه و نفخ معده مخلوط عسل خام، دارچین در آب جوش بنوشید.

مصرف عسل سبب کاهش کلسترول مضر می شود.

برای کند شدن روند پیری ، تقویت قدرت شنوایی و رفع بوی بد دهان عسل خام(انگپین)مصرف نمایید.

برای متوقف شدن دندان درد و کاهش ریزش مو از مخلوط عسل، دارچین و روغن زیتون داغ به صورت موضعی استفاده نمایید.

هرگز به نوزادان زیر یکسال خود عسل خام ندهید زیرا عسل خام حاوی هاگ های قارچ است و سیستم ایمنی بدن نوزادان نمی تواند با آن مقابله کند.

جهت دنبال کردن فروشگاه انگپین در فضای مجازی روی نام پیام رسان کلیک نمایید( بله، ایتا، گپ، سروش، آی گپ و روبیکا)

جهت دنبال کردن کانال طب اسلامی ایرانی در فضای مجازی روی نام پیام رسان کلیک نمایید(بله، ایتا، گپ، سروش، آی گپ و روبیکا)

شریف
ارسال دیدگاه
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X