حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

متانول و اتانول چه تفاوتی دارند

تفاوت متانول و اتانول

متانول و اتانول(تفاوت ها)

صحبت از دو محلول به نام اتانول و متانول است که ظاهرا تنها تفاوتشان در حروف اول نوشتاری آن‌هاست ولی در باطن یکی از آن‌ها سمی و آسیب رسان و دیگری با درصد خاصی از غلظت می‌تواند درجهت ضدعفونی کردن دست‌ها استفاده شود.

فرق دو محلول اتانول و متانول چیست؟

با توجه به نیازی که به علت شیوع ویروس کرونا ایجاد شده، شمار زیادی از مردم به دنبال اقلام بهداشتی و مواد ضدعفونی کننده برای خود هستند چنانچه اخیرا این مواد بهداشتی به دلیل تقاضای بالا از سمت مشتریان، با کمبود مواجه شده و حالا افراد بدون آگاهی و اطلاعات کافی از اقلام بهداشتی، دست به استفاده از هر ماده ای میزنند؛ مخصوصا موادی که به دلیل تشابه ظاهری و حتی اسمی، منجر به رونق گرفتن کاسبی بعضی سودجویان از این فضای کرونایی شده است.

صحبت از دو محلول به نام اتانول و متانول است که ظاهرا تنها تفاوتشان در حروف اول نوشتاری آن هاست ولی در باطن یکی از آن ها سمی و آسیب رسان و دیگری با درصد خاصی از غلظت می تواند درجهت ضدعفونی کردن دست ها استفاده شود.

محلول “اتانول” چیست؟

اتانول یا الکل اتیلیک با فرمول C ۲ H ۵ OH ترکیب شیمیائی با بوی خاص و آتش گیری است. این الکل همان ماده ای است که در نوشیدنی های الکلی با درصدهای مختلف پیدا می شود. علاوه بر این در صنایع مختلف کاربرد فراوان دارند. اتانول به دلیل نقطه انجماد پائین در صنعت ضدیخ سازی استفاده می شود. حلال بسیار خوبی است و در صنعت عطرسازی، رنگسازی و … استفاده می شود. محلول ۸۵٪ – ۷۰ آن به عنوان محلول ضدعفونی کننده کاربرد دارد. اتانول با تغییر دادن پروتئین و حل کردن چربی، میکرو ارگانیسم های آن ها را از بین می برد. البته این عمل فقط در برابر باکتری ها و ویروس ها و قارچ ها مؤثر است.

محلول “متانول” چیست؟

این ماده به صورت محدود به عنوان سوخت در موتورهایی با سیستم احتراق داخلی استفاده می شود. متانول اثرات مخربی بر روی بینائی داشته و از راه پوست جذب می شود. فوق العاده قابل احتراق بوده، اما در دمای محیط آتش نمی گیرد. متانول ماده ای سمی است و نوشیدن آن موجب نابینایی و حتی مرگ می شود. هنگام استفاده از متانول باید از ماسک و دستکش استفاده کرد، چون از طریق تنفس و پوست وآشامیدن نیز می تواند جذب شود.

آیا می توان از متانول (الکل صنعتی) بجای اتانول (الکل سفید) به منظور ضدعفونی کردن استفاده کرد؟

متانول در بین الکل ها، ضعیف ترین خاصیت میکروب کشی را دارد؛ لذا به ندرت بدین منظور استفاده می شود. علاوه براین، متانول از طریق پوست، دستگاه تنفسی، دستگاه گوارشی می تواند جذب شود و در بدن انسان به متابولیت های سمی فرمالدئید، فرمات (اسید فرمیک) و CO۲ تبدیل شود. حال نه تنها متانول به شدت سمّی است بلکه کمترین خاصیت ضدعفونی رو بین الکل ها دارد که می تواند سبب بروز عوارضی همچون درماتیت (التهاب پوست) ، آسیب چشمی از جمله کوری، نارسایی کلیه، کما و مرگ شود.

زکریای رازی کاشف الکل چه کسی بود؟

مسمومیت، غالبا” بدلیل مصرف تصادفی محصولات حاوی متانول رخ می دهد یا زمانی که آن را به عنوان یک جایگزین اتانول به صورت غلط مصرف کنند. دوز کشنده در انسان بطور دقیق مشخص نشده، ولی در رنج ۱-۰/۳ گرم بر کیلوگرم گزارش شده است.

متانول را نباید برای ضدعفونی سطوح استفاده کرد.

آیا حتما” برای پیشگیری از شیوع کرونا باید با الکل دست های خود را ضدعفونی کنیم؟

مردم به دلیل هراسی که از ابتلا به ویروس کرونا پیدا کرده اند، برای شستشوی دست ها وسواس به خرج می دهند و گمان می کنند حتما باید از ماده خاصی مانند اتانول (الکل سفید) برای ضدعفونی کردن بهره ببرند در حالی که صابون های معمولی و شوینده هایی که در گذشته هم استفاده می شد، می تواند تا حد زیادی به پیشگیری کرونا کمک کند.

اگرچه اتانول (الکل سفید) می تواند برای ضدعفونی کردن دست ها گزینه خوبی باشد اما بیشتر زمانی توصیه می شود که این ماده درصورت نبود دسترسی به آب و صابون و شوینده های دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

بعضی افراد به طور وسواس بعد از شست وشو با آب و صابون، مجددا الکل و ژل به دست خود می زنند که باید بدانند این کار به جز حساس کردن پوست دست خود، آن چنان تأثیر مثبتی درجهت ضدعفونی شدن ندارد و صرفا” شست وشوی مداوم دست ها بعد از هر تماس به اشیا و سطوح آلوده توصیه می شود.

تفاوت متانول سمی با اتانول(کدامیک برای ضد عفونی قابل قبول است؟)

جهت دنبال کردن فروشگاه انگپین در فضای مجازی روی نام پیام رسان کلیک نمایید( بله، ایتا، گپ، سروش، آی گپ و روبیکا )

جهت دنبال کردن کانال طب اسلامی ایرانی در فضای مجازی روی نام پیام رسان کلیک نمایید(بله، ایتا، گپ، سروش، آی گپ و روبیکا )

شریف
دیدگاه کاربران 1 دیدگاه
ارسال دیدگاه
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X